Akty na Šumavě

·

Jako první příspěvek svého obnoveného blogu sem nahodím fotografie z mého jediného loňského aktového focení. Proč? Protože pro mne bylo velmi důležité.

Bylo totiž první asi po čtyřleté pauze a zjistil jsem díky němu o sobě i fotografii několik věcí. Předně mne překvapilo, že se fotograf může rozvíjet i bez praxe. Došlo mi, že i když jsem za poslední čtyři roky nevyfotil jedinou fotografii, můj cit a, mohu-li to tak říct, vkus se posunul. Najednou jsem nepotřeboval být u modelky metr a půl abych našel hezký záběr. Nehledal jsem tělesný detail, ne tolik jako dříve. Naopak jsem potřeboval zapojit okolí. Krajinu. Dát fotce nějaký kontext a možná abstraktní příběh. Na to je Šumava jako stvořená.

Ale jak se mi to stalo? Konzumací kvalitních fotografií! Dá to práci, ale i na dnes poněkud zatracovaném instagramu se dají najít hodnotné fotografie. Na internetu zrovna tak. Nejlepší jsou ale samozřejmě knihy, monografie, nebo návštěva výstav a galerií. Vkus se totiž musí tříbit a šlechtit. Stejně jako charakter. Vlastně jsem několik let studoval teorii a vyplatilo se.

Další můj objev byl ten, že vývojka Foma Excel, kterou jsem dlouho využíval jako ekonomičtější náhradu Xtolu od Kodaku, došla zřejmě změn složení, které se bohužel projevily ve výraznosti filmového zrna. A to jsou fotografie, prosím pěkně, focené na formát 6×7 a jemnozrnný film Ilford FP4+. Nebylo to poprvé, kdy mě česká Foma zklamala. Začal jsem proto hledat náhradu chemie a kupodivu ji našel. Ale o té snad někdy příště.

A poslední objev, nebo spíše znovu objevení dávno známého faktu, bylo to, že fotografická technika (mám na mysli samotný aparát a optiku) ať je sebelepší konstrukce, bývá náchylnější k chybám a vadám pokud roky leží ladem na poličce a neslouží svému účelu. Proto jsem veškeré mnou nepoužívané vybavení začal rozprodávat a posílat dál a zúžil svůj „vozový park“ na minimum. Je to tak dobře. Usnadní to i rozhodování co si sbalit a co nechat doma, až vyrazím příště.

Moc rád bych na tohle loňské focení letos navázal.

A tady jsou všechny povedené fotografie

Použitá technika:
Pentax 6×7
105mm f2.4
Ilford FP4+ @125
Foma Excel 1+1

Chceš vidět víc?

Staň se mým patronem


Líbil se ti článek? Další ti pošlu do mailu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *